Digitalizacja jako nowy trend w marketingu

Zjawisko digitalizacji określane jest ogólnie jako całość działań, które prowadzą do przetwarzania materiałów i procesów analogowych, czyli pochodzących ze świata rzeczywistego, na formę cyfrową. Odpowiednikiem tego terminu jest również cyfryzacja. W marketingu będzie to oznaczało rezygnację z tradycyjnych metod reklamy, jak kolportaż ulotek, wieszanie plakatów i stosowanie billboardów na rzecz działań w Internecie. Wraz z rozwojem nowych technologii digitalizacja zachodzi coraz szybciej i zaczyna funkcjonować w wielu dziedzinach. Trend ten jest uzasadniony wieloma czynnikami.

Korzyści z digitalizacji dla marketingu.

W marketingu bardzo szybko postępuje proces digitalizacji, a to zapewne dlatego, że ma on szereg korzyści dla tej branży. Postępujący rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych otwiera nam nowe możliwości przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów działań marketingowych. Jedną z większych zalet digital marketingu jest możliwość gromadzenia sporej ilości informacji o naszych odbiorcach i potencjalnych konsumentach. To jest baza wiedzy, która zdecydowanie usprawnia działania marketingowe. Powoduje, że łatwiej i taniej możemy dotrzeć do wyselekcjonowanej grupy docelowej klientów. Digitalizacja zapewnia optymalizację procesów reklamowych.

Drugim ważnym czynnikiem powodującym wzrost digitalizacji jest zwiększenie zasięgów. Nasz biznes ma teraz nieograniczone możliwości. Kiedyś trzeba było wywiesić plakat, rozdawać ulotki. Byliśmy skazani na działania lokalne, radio i telewizja dały nam jakieś tam możliwości dotarcia do większej ilości osób z innych regionów kraju. Ale był to bardzo drogi sposób reklamy. Obecnie możemy prowadzić działania marketingowe globalnie i dzięki najnowszym technologiom docierać do klientów na całym świecie. To zdecydowany przełom i wielka szansa dla rozwoju biznesu. Obecnie każdy może założyć sobie niedużym kosztem sklep internetowy, zamawiać towary od producentów z innych krajów. Można koordynować logistykę na odległość, a także sprzedawać swoje produkty klientom na całym świecie.

Dostęp do digitalizacji.

Przełom w marketingu, jeśli chodzi o najnowsze technologie nastąpił wraz ze wzrostem popularności smartfonów oraz mediów społecznościowych. A właściwie dzięki połączeniu tych dwóch nowoczesnych kanałów komunikacji – każdy obecnie ma ulubiony portal społecznościowy zainstalowany na swoim smartfonie. To daje niesamowite możliwości marketingowe. Mamy potencjalnych klientów na wyciągnięcie ręki, w czasie, kiedy mają oni przerwę w pracy, jadą tramwajem, ogólnie – poszukują rozrywki.

Co więcej, digitalizacja spowodowała, że każdy na swojej skrzynce ma mnóstwo maili z ofertami. przeglądając strony w Internecie, dostaje informacje o bieżących ofertach, a jeśli poszukujesz jakichś produktów i przeglądasz sklepy internetowe, handlujące nimi, to przeglądarka będzie Ci przypominała o tych produktach za jakiś czas.

W ten sposób klienci są nakłaniani do decyzji zakupowych na coraz większą skalę, ale są tym mniej zirytowani niż wcześniej, bo reklama jest coraz bardziej dopasowana do ich potrzeb a także po prostu atrakcyjna, ładna, zabawna.

Promowanie wizerunku marki.

Digitalizacja wpływa również na dużo większą świadomość konsumentów. Dziś każdy zna choćby kilka marek produkujących buty, lekarstwa, suplementy diety, czy produkty AGD. Mamy dużo większy dostęp do różnych towarów, nie tylko produkcji krajowej. A producenci mogą kształtować wizerunek swojej marki kanałami dla wszystkich dużo wygodniejszymi. Promocja może być dużo bardziej kreatywna i dopasowana do preferencjo konsumentów. Na różnych kanałach można stosować inną formę reklamy, co daje nam możliwość trafienia do różnorodnych odbiorców.

Wielkie marki oczywiście dalej stosują tradycyjne metody reklamy – np. billboardy. Jednak małym sklepom dzięki marketingowy digitalowemu jest łatwiej i taniej zdobyć klienta.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *