Jak Cię widzą, tak sprzedajesz. Czy w tych stwierdzeniu jest więcej prawdy, czy przesady? Sporo w powyższych słowach realnej tendencji biznesowego, dlatego w firmach tak ważny jest PR. Dbałość o wizerunek we współczesnym świecie, gdzie oczekiwania konsumentów względem brandów są coraz większe to absolutna konieczność. Dlaczego firmy tak bardzo potrzebują działań z zakresu PR? Mamy dla Was krótki przewodnik po świecie public relations.
Do czego Twojej firmie PR?
Pozytywny wizerunek trzeba budować całe lata, jednak wystarczy dosłownie chwila, by reputacja naszej firmy legła w gruzach. Dlatego tak ważne jest budowanie silnej marki, która jest w stanie przetrwać na współczesnym, trudnym rynku. Po co nam to całe public relations? Odpowiedź, która wydaje się najbardziej oczywista- po to, żeby zarabiać. Istotnie, znana i lubiana marka ma szansę sprzedaż znacznie więcej niż anonimowy brand. Ale wbrew pozorom PR przekłada się nie tylko na mierzalne efekty finansowe. Tego typu inicjatywy wzmacniają również wszelkie inne działalności z sektora marketingu sprzedażowego, czy HR. Dobry PR to też umacnianie więzi z klientami, kontrahentami i pracownikami. Dzięki dobrej opinii naszego brandu budujemy stabilną społeczność, która interesuje się naszą marką i wszystkim tym, co ma ona do zaproponowania.
Dobry PR pilnie potrzebny
Budowanie pozytywnego wizerunku to złożony proces, który charakteryzuje się sporym stopniem trudności. Dlatego wszelkie działania z zakresu public relations powinny być przeanalizowane pod kątem strategii, celów i efektywności. PR to również wykorzystanie odpowiednich narzędzi komunikacji i kanałów dystrybucji treści. Między innymi storytelling, współpraca z influancerami, czy content marketing to niezbędne elementy tworzenia pozytywnie kojarzonego brandu. Kanały dystrybucji treści mogą być zróżnicowane od social mediów i blogów po telewizję, czy specjalistyczną prasę. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel Twoich działań i gdzie najczęściej można spotkać Twój target. Public relations to też umiejętne działanie w sytuacjach kryzysowych i zespół reagowania na tzw. „czarny PR”. Odpowiednie działania wizerunkowe pozwolą w obliczu hejtu zminimalizować skutki złych opinii, a tym samym ochronić nasz brand przed negatywnym postrzeganiem przez konsumentów.