Dlaczego potrzebujesz marketingu?

Wiele osób zakładając swój pierwszy biznes, zastanawia się czy marketing jest czymś czego koniecznie potrzebują. Czasami wynika to z niewiedzy, a czasami z chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że marketing jest niezwykle istotnym aspektem w prowadzeniu firmy. Absolutnie każda firma, która pragnie zaistnieć na rynku musi koniecznie wykorzystać jego potencjał, aby stać się znaną, popularną, a przede wszystkim przynoszącą zyski. Bo marketing to nie tylko, jak niektórym się wydaje, promocja, czy reklama. To całokształt myślenia: zauważania potrzeb klientów, rozumienia konkurencji i analizowania sytuacji, a co za tym idzie budowania strategii.

Czym w ogóle jest marketing?

Jest to niebywale szerokie pojęcie, które można definiować na różne sposoby. Najczęściej można spotkać się z trzema najbardziej popularnymi definicjami tego słowa. Pierwsza z nich, pochodzi od Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu i opisuje go jako wszelkie działania służące tworzeniu, komunikowaniu oraz dostarczaniu produktów mających wartość dla klienta i partnerów.

Następną zaproponowali Philip Kotler i Kevin Lane Keller i według nich są to działania polegające na rozpoznaniu i zaspokojeniu ludzkich potrzeb. Natomiast ostatnia, tak zwana menadżerska definicja marketingu jest stosunkowa prosta – prowadzenie konkretnych działań ma na celu zwiększenie sprzedaży pewnych dóbr.

Z racji tego, że marketing to pojęcie rozległe, można wyróżnić wiele jego rodzajów, między innymi marketing:

  • internetowy/e-marketing
  • personalny
  • sensoryczny
  • sportowy
  • szeptany
  • mobilny
  • afiliacyjny

Marketing – siła warunkująca sukces

Już na samym początku należy się z tym pogodzić – marketing jest wyznacznikiem udanego biznesu. To nieodzowne narzędzie wspierające sprzedaż i budowanie wizerunku marki. W związku z tym poważne podejście do tego zagadnienia, sprawia że zwiększa się perspektywa Twojej firmy na osiągnięcie sukcesu.

Niestety żyjemy w czasach, w których dobry produkt lub wysokiej jakości usługa już nie wystarczają. Nic nam po tym, jeśli do nikogo nie dotrze informacja o ich istnieniu. Niezbędne jest dotarcie do klienta i przekonanie go, że to co oferujemy ma wysoką wartość. Klienci, zarówno ci potencjalni jak i ci którzy regularnie decydują się na nasze produkty albo usługi, muszą wiedzieć o firmie, wierzyć jej, angażować się i doświadczać od firmy samych wartościowych rzeczy. Najlepsze jest podejście holistyczne, czyli stworzenie odpowiedniego wizerunku, dobrze dobrana reklama i inne działania marketingowe. To wszystko jest niezbędne i wspólnie tworzy przepis na zwycięstwo.

O krok przed konkurencją

Wchodząc na rynek zawsze sprawdza się propozycję firm konkurencyjnych. Musimy być przygotowani na walkę o klienta. W końcu normalne, że wiele innych marek ma podobną lub zbliżoną do nas ofertę. Tutaj do działania również wkracza marketing – warto wyróżniać się na tyle innych, występując z unikalną propozycją.

Konieczne jest także wybieranie skuteczniejszych i lepszych metod marketingowych w celu pozyskiwania klientów. Należy być zawsze o krok przed innymi! Każdy doświadczony przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że rozpoznanie rynku i jego systematyczny monitoring to absolutna podstawa planowania wszystkich strategicznych działań marketingowych.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

1 myśl na “Dlaczego potrzebujesz marketingu?”

  1. Dobre pytanie hahaha …potrzebujesz marketingu, żeby być. Bez marketingu nie masz szansy przebić się ze swoim produktem, usługą. W sumie nie masz większych szans, żeby Twój biznes przetrwał próbę czasu. Marketing to niezbędnik jeśli zaczynasz swój własny biznes. Nie musi kosztować dużo, ważne, żeby prowadzić takie działania, które są skuteczne. Przy czym skuteczne nie zawsze znaczy drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *