Jak podjąć współpracę z influencerem?

Rozwój internetu i zawodów z nim związanych sprawił, że aktualnie współpraca różnych marek z Influencerami już nikogo nie dziwi. Dotyczy to nie tylko osób, które prowadzą swoje kanały na Instagramie, Snapchacie czy YouTube. A więc osób, które są na rynku od wielu lat. Dotyczy to również tych, które działają na względnie nowych platformach, takich jak TikTok. Ich profile obserwowane są najczęściej przez setki tysięcy fanów, którzy doceniają fakt, że oglądają „prawdziwych” ludzi, a nie wykreowane przez media postacie. Co za tym idzie – chętnie się na nich wzorują i za nimi podążają. Współpraca z influencerami może zatem przynieść szereg korzyści, jednak musi być odpowiednio przemyślana. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać!

Zacznijmy od podstaw… kim jest influencer?

Influencerem możemy w skrócie określić osobę wpływową, mającą możliwość wywierania wpływu na opinię innych. Zazwyczaj jest to także osoba, która posiada trwałe relacje z masowymi odbiorcami w sieci. Influencer gromadzi wokół siebie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy obserwujących.

W uproszczeniu można uznać więc, że takim influencerem jest najczęściej osoba, która posiada bloga, vloga, konto na Youtubie, Snapchacie lub innym portalu społecznościowym, i może swoją opinią wpłynąć na dość szerokie grono odbiorców.

Jakie korzyści daje współpraca z influencerem?

Stwierdzenie, że influencerzy rządzą internetem, nie podlega dziś dyskusji. Nie bez powodu firmy coraz intensywniej skupiają się na promowaniu swoich produktów za pomocą internetowych gwiazd. Co jeszcze może dać firmie taka współpraca?

  • Rozpoznawalność marki – przekłada się to na wzrost sprzedaży i zwiększenie zainteresowanie potencjalnych klientów.
  • Wzrost autentyczności — użytkownicy przywiązani do influencera darzą go zaufaniem, a to przekłada się na zaufanie do produktów, które promuje.
  • Dotarcie i przekonanie do marki młodych ludzi – jak pokazują badania, młodsze pokolenia chętniej sięgają po produkty, które ich idole promują na swoich kanałach, niż po te, które widzą w tradycyjnych spotach reklamowych.
  • Pominięcie szumu komunikacyjnego — natłok informacji w sieci powoduje często, że nasza reklama ginie w gąszczu innych danych. Współpraca z influencerem daje możliwość ominięcia tej bariery i bezpośrednio dotarcia do potencjalnego klienta.

Jak skutecznie korzystać z Influencer Marketingu?

Przede wszystkim, na samym początku, warto zastanowić się, kim powinien być influencer, z którym chcemy podjąć współpracę. Można stworzyć niejako swoją wizję „idealnego” kandydata i dopasować go do produktu lub usługi, którą chcemy zareklamować. Tak, więc jeśli na przykład zależy nam na wypromowaniu kosmetyków do makijażu, powinniśmy zdecydować się na współpracę z kobietą, a w przypadku narzędzi lepszym rozwiązaniem będzie zaangażowanie do tego zadania mężczyzny.

Przed rozpoczęciem kampanii, powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się na temat danego influencera, o czym pisze, jakich sposobów komunikacji używa i czy jego wartości są spójne z wartościami, które reprezentuje marka. Gdy zdecydujesz się na rozpoczęcie działań, możesz bezpośrednio skontaktować się z interesującą się osobą i ustalić warunki współpracy, albo skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych agencji, które podpisują z twórcami umowy, reprezentują ich w kontaktach z klientami i zajmują się wszystkimi formalnościami.

Na jakie koszty należy się przygotować?

Tak naprawdę jest to ciężkie do dokładnego oszacowania. Bez wątpienia musimy przygotować się na to, że influencerzy, którzy są obserwowani przez duże społeczności, zażyczą sobie większego wynagrodzenia, niż ci, których grono odbiorców jest węższe. Uogólniając można przyjąć, iż:

  • Pojedyncze zdjęcie/post to koszt 1-2 tysięcy złotych
  • Wpis na blogu to wydatek rzędu 4-7 tysięcy złotych
  • Krótki film, skupiający się na naszym produkcie może być wart nawet 20-50 tysięcy złotych.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *