Jak się narodził influencer marketing?

Influencer marketing to forma marketingu, w której główną rolę odgrywają tak zwani Influencerzy. Są to osoby prowadzące swoje konta w mediach społecznościowych o różnej tematyce, a zamieszczane na nich wpisy są aktualnie uważane za najbardziej rzetelne i wiarygodne spośród tych, które możemy znaleźć w sieci.

Jak wskazują badania, aż 88% internautów wierzy rekomendacjom w internecie w tym samym stopniu, co rekomendacjom pochodzącym od przyjaciół czy rodziny! Firmy coraz częściej decydują się na ten rodzaj reklamy. Jakie są korzyści influencer marketingu i jakie były jego początki?

Początki influencer marketingu

Zdaniem specjalistów influencer marketing jest obecnie najszybciej rozwijającym się sposobem pozyskiwania klientów. Jak to się stało, skoro jeszcze jakiś czas temu nikt nie wiedział o jego istnieniu? Prawda jest taka, że nie jest to zjawisko tak młode, jak mogłoby się wydawać. Jego początki można „datować” na około 2010 rok, kiedy to powstały pierwsze urządzenia do monitorowania mediów społecznościowych.

Pozwoliło to twórcom lepiej zrozumieć odbiorców, zobaczyć, w co chętnie się angażują i jakie interakcje ich interesują. W kolejnych latach zaczęły powstawać agencje influencerów oraz specjalne portale umożliwiające markom kontaktowanie się z twórcami i nawiązywanie współpracy.

Oczywiście, wcześniej również można było spotkać się ze współpracami, które działały na podobnej zasadzie co obecny influencer marketing. Jednak były to sporadyczne działania, skupiające się w głównej mierze na blogach internetowych. Pamiętajmy, że jedna z najbardziej znanych platform, jaką jest Youtube, swój debiut miała w 2005 roku, natomiast Instagram powstał właśnie w 2010 roku!

Czy to ma sens?

Chociaż influencer marketing działa już od pewnego czasu, to właśnie w ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy zaobserwować znaczny skok w jego rozwoju. I wygląda na to, że to nie koniec! Szacuje się, że branża influencer marketingu będzie w 2020 roku warta ponad 7.5 miliardów euro.

Nie powinno nas to dziwić, ze względu na fakt, że coraz więcej, nie tylko młodych, osób spędza ogromne ilości czasu, przeglądając social media. Reklamy w formie drukowanej, w radio, czy w telewizji powoli odchodzą w zapomnienie. Poza tym, co jest niezwykle istotne, współpraca z influencerem okazuje się zwykle mniej kosztowna niż korzystanie z tradycyjnych narzędzi marketingowych. Nie mają co do tego wątpliwości również marketerzy. Aż 94% z nich, uważa influencer marketing za skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu klientów i ponad 80% z niego korzysta.

Jak wygląda przyszłość influencer marketingu?

Można spotkać się z opiniami, że rynek influencer marketingu czekają bardzo duże zmiany. Wiele marek deklaruje rezygnację ze współpracy z influencerami, którzy kupują fanów i komentarze. Chcą one inwestować w relacje z osobami, które posiadają mniejsze, ale autentyczne grono odbiorców.

Coraz częściej słyszy się, że przyszłość influencer marketingu to właśnie mikroinfluencerzy, czyli osoby, które posiadają od 10 000 do 100 000 obserwujących. Z czego wynika ta zmiana i dlaczego nie liczy się już sama ilość fanów? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta. Mniej liczna społeczność to zazwyczaj społeczność bardziej zaangażowana. Takie osoby cenią sobie bliższy kontakt i relację z influencerem opartą na zaufaniu. Chodzi o jakość relacji, a nie ilość odbiorców.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

1 myśl na “Jak się narodził influencer marketing?”

  1. Dla mnie narodziny influencer marketingu to przypadek. Po prostu, pewnego dnia, ktoś zobaczył szansę, postanowił wykorzystać ją marketingowo i okazało się to strzałem w 10. Jeszcze wiele narzędzi i rodzajów marketingu się narodzi, zmieni. Część pewnie odejdzie do lamusa o ile się nie dostosują do zmieniającego się świata. W ogólnym rozrachunku, to zależy od nas – od marketingowców, w którą stronę pójdzie świat, w szczególności marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *