Jak wybrać agencję do prowadzenia social mediów?

Umiejętnie stosowane media społecznościowe mogą być doskonałym narzędziem do promocji firmy i zwiększenia sprzedaży. Jednak nie jest to zadanie tak proste, jakby mogło się wydawać. Czy lepiej jest zlecić prowadzenie social mediów profesjonalistom, czy może zając się tym samodzielnie? Dziś odpowiadamy na to pytanie i pokazujemy plusy i minusy każdego z rozwiązań. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Zaufać specjalistom, czy prowadzić samemu?

Jedno jest pewne – tworzenie angażujących treści i moderowanie profilów w mediach społecznościowych nie jest zadaniem prostym. Oczywiście może zająć się tym praktycznie ktokolwiek. Jednak czy nie zależy nam przede wszystkim na efektach? To one powinny być głównym wyznacznikiem. Jeśli zdecydujemy się na to, by samemu zająć się tym tematem, warto poważnie zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu i wiedzy. Oczywiście, wielu rzeczy możemy się nauczyć. Kluczowy jest tutaj jednak czas. Prowadzenie kont w social mediach potrafi pochłonąć go bardzo dużo. Przygotowanie odpowiednich grafik i zdjęć, opracowanie treści, odpowiadanie na wiadomości prywatne i komentarze. To wszystko trwa naprawdę długo, jeśli ma iść za tym odpowiednia jakość. Ten problem odpada w przypadku przekierowania tego zadania na agencję marketingową. Tego typu firmy dysponują rzeszą wykwalifikowanych pracowników, których głównym obowiązkiem jest skupienie się na tych zadaniach. Nie muszą robić tego pomiędzy spotkaniami, w przerwie na lunch, czy wieczorem po całodniowym maratonie pracy. Jest to niezwykle duża zaleta.

W takim razie agencja – no ale jaka?

Wraz z rozwojem technologicznym i coraz większą popularnością i dostępnością do Internetu pojawiła się potrzeba przeniesienia tam dużej części działań promocyjnych. Na rynku można spotkać się aktualnie z niezliczonymi ofertami od przeróżnych agencji. Pierwszym wyzwaniem jest wybranie tej odpowiedniej. Czy lepiej zgłosić się do agencji digital (interaktywnej) czy agencji social media? Ta pierwsze zajmuje się zwykle ogólnymi działaniami promocyjnymi w sieci. Bardzo często można się spotkać w tego typu agencjach z ofertami kompleksowej kampanii w Internecie. Natomiast w przypadku agencji social media, mamy do czynienia z firmą, która skupia się tylko i wyłącznie na mediach społecznościowych. Pracują tam ludzie specjalizujący się w tej wąskiej dziedzinie marketingu. Dlatego należy zastanowić się, czego oczekujemy od takiej firmy. Czy chcemy przekazać jej tylko te wąskie działania, czy może jednak coś więcej? Dobrym pomysłem jest wybranie się na spotkanie z przedstawicielami i omówienie oferty oraz możliwości. Dopiero po zrobieniu takiego rozeznania powinno się podjąć ostateczną decyzję.

Jak nie popełnić błędu przy wyborze?

Jak wybrać agencję social media, by współpraca zakończyła się sukcesem, a nie przysporzyła tylko dodatkowych i zbędnych stresów? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

Doświadczenie – agencje, które działają w branży długi czas wiedzą jak reagować na zmiany regularnie wprowadzone w serwisach społecznościowych czy na kryzysy wizerunkowe. Dobrze jest więc skontrolować, jak długo firma istnieje na rynku oraz z jakimi klientami wcześniej pracowała. Profesjonalna agencja bez problemu powinna zgodzić się na udostępnienie referencji i pokazanie swojego portfolio.

Oferta – Dokładnie omów każdy element umowy i dopytaj o wszystkie szczegóły. Weź pod uwagę takie rzeczy jak ilość dodawanych treści, ich częstotliwość, autorskie rozwiązania wprowadzane przez agencję czy wykorzystywane narzędzia specjalistyczne. Ważną kwestią jest również sposób raportowania działań. Koniecznie o to dopytaj!

Koszty – Nie ukrywajmy, że nie jest to istotny element. Każda firma ma określony budżet na działania marketingowe i trzeba wybierać agencję do współpracy, tak by się w nim zmieścić. Nie decyduje się na największe i najpopularniejsze firmy, jeśli nie masz na to środków. Często mniejsze agencje mają bardzo atrakcyjne stawki, a ich działania wcale nie odbiegają jakością od marketingowych gigantów.

Wykształcenie, wiedza i umiejętności – Na pewno nie zaszkodzi dowiedzieć się, jakie kompetencje mają osoby, które będą zajmować się obsługą Twojej firmy. Wiele firm chwali się regularnym szkoleniem swoich pracowników i rozwojem ich umiejętności. Warto o to zapytać!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *