Jak zatrzymać w firmie przeszkolonego pracownika?

Zatrudnianie pracowników w firmie bywa jednym z największych co miesięcznych wydatków, jakie przedsiębiorca musi ponosić. Do tego dochodzą jeszcze szkolenia, bonifikaty, wyjazdy służbowe, urlopy płatne itp. Duża migracja pracowników sprawia, że biznesmen nigdy nie ma gwarancji, że pracownik, w którego zainwestował nie odejdzie do konkurencji. Czy można w związku z tym sprawić, by zatrudniony pozostał w firmie?

Straty i jeszcze raz straty, gdy firma traci pracownika

Pracownik nie wywiązywał się ze swoich obowiązków albo nie przestrzegał regulaminu? Działał na szkodę firmy? Jeśli działania te nie są uzasadnione i nie mają miejsca na przykład z przyczyn osobistych lub zdrowotnych, pracodawca nie będzie ich tolerować.

Jednak utrata dobrego pracownika, który sumiennie wykonuje swoje zadania i podchodzi poważnie do tego, czym się zajmuje, bywa bardzo kosztowna. Po pierwsze trudno od razu znaleźć kogoś na jego miejsce, więc zaczyna „kuleć” dział, w jakim pracował, co odczuwa się nieraz na wszystkich szczeblach.

Po drugie po zwolnieniu pracownika w firmie pojawia się wisielczy nastrój, a zatrudnieni wykonują swoje obowiązki w stresie. Są świadomi tego, że jednego dnia jego zwolniono, a drugiego dnia to mogę być ja. Działa to na niekorzyść, jeśli chodzi o wizerunek firmy, a także z uwagi na postrzeganie marki jako przyjaznej dla pracowników.

Czy pracodawca może zatrzymać pracownika w firmie?

Pomimo tego, że pod względem prawnym istnieje sposób, by pracownik pozostał w przedsiębiorstwie, formalnie nie można go brać na poważnie. Nie da się bowiem nikogo zmusić, by wciąż zasilał szeregi firmy, jeśli nie ma takiego zamiaru.

Niemniej przedsiębiorca może uchronić się chociaż przed stratami wynikającymi z inwestycji w szkolenia dla pracowników. W umowie może pojawić się zapis, że w razie gdyby pracownik zwolnił się na swoje życzenie, będzie musiał zwrócić koszty poniesione na dokształcenie.

Szkolenia dla pracowników stają się czymś powszechnym w biznesie, co wcale nie oznacza, że są tanie. Specjalistyczne kursy na pewnym poziomie bywają dużym wydatkiem dla przedsiębiorstwa, a pracownik jeszcze do niedawna mógł skorzystać na tym i po prostu odejść z firmy.

Czy istnieje sposób, by pracownik nie chciał zwolnić się z firmy?

Są tacy pracownicy, którzy wiążą się z jedną firmą na całe życie zawodowe. Najczęściej są to osoby, które nie mają wygórowanych wymagań, którym zależy na stabilności zatrudnienia i na dobrych warunkach życiowych. W firmie nie łamie się ich praw? Przedsiębiorstwo zapewnia im sukcesywny rozwój i pięcie się po szczebelkach kariery? W takiej sytuacji jest to wystarczająco dobry układ, by nie zmieniać pracy na innej.

Jest tylko jeden warunek – atmosfera w pracy musi być dobra, a praca nie powinna wpędzać w depresję, bezsenność i chroniczny stres. Jest jednak wielu pracowników, którzy właśnie w takich warunkach żyją i wykonują swoje codzienne obowiązki. Najczęściej tak się dzieje, ponieważ są zapożyczeni lub nie widzą dla siebie na rynku innej ciekawej oferty pracy.

Dobry wizerunek firmy jest ważny dla pracownika

Przedsiębiorca, który nie chce dopuścić do tego, by pracownicy zmieniali się co sezon, musi zadbać o dobre warunki pracy. Jeśli jeszcze zatrudnieni będą postrzegać swój zakład pracy w samych superlatywach i czuć, że ich praca jest ważna, nie będą chcieli pracować gdzie indziej. Świadomość silnej marki działa dzisiaj na wyobraźnię. Jeśli pracownik czuje, że może pochwalić się, gdzie znalazł pracę, tym bardziej nie będzie chciał jej zmienić.

Kiedy pracownik może odejść?

Oczywiście zdarzają się wyjątki, czyli pracownicy, których spotyka trudna sytuacja życiowa, na przykład śmierć kogoś bliskiego. W takich okolicznościach mogą chcieć zmienić środowisko, by poradzić sobie z taką stratą.

Pracownik na pewnym etapie swojego życia może również uświadomić sobie, że wcale nie o takim życiu myślał. Wtedy nie tylko będzie chciał zmienić pracę, ale może nawet i jej charakter. Są również i tacy zatrudnieni, którzy po jakimś czasie odkrywają w sobie powołanie do zajmowania się czymś zupełnie innym. Wtedy zmiana pracy pociąga za sobą przebranżowienie i rozpoczynanie życia zawodowego zupełnie od zera.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *