Na czym polega employer branding?

Na czym polega employer branding? Obecne czasy to rynek pracownika, oznacza to nic innego jak fakt, że to firmy zabiegają o pracowników, którzy są kompetentni i chętni do pracy. To właśnie dlatego, aby ich pozyskać muszą dbać o swoją reputację. Niektóre przedsiębiorstwa kojarzą się z prestiżem, a inne nie mają dobrego wizerunku, co sprawia, że nie są chętnie wybierane przez pracowników. Obecnie bezrobocie jest na niskim poziomie i to pracodawca zabiega o uwagę konsumenta. Przedsiębiorstwa, których reputacja jest bardzo dobra dużo łatwiej pozyskują wartościowych pracowników aniżeli te, które nie wzbudzają zainteresowania swoich potencjalnych współpracowników. Czym w takim razie jest employer branding i jak skutecznie promować swoje przedsiębiorstwo?

co to jest employer branding

Na czym polega employer branding?

Employer branding są to działania, które podejmuje przedsiębiorstwo, aby pozyskać wartościowych pracowników i zwrócić na siebie uwagę talentów. Zwykle dzieje się to poprzez budowanie zaangażowanie zarówno pracowników obecnych jak i tych potencjalnych. Dzięki podejmowaniu takich czynności firma buduje pozytywny wizerunek, dzięki któremu dużo łatwiej będzie jej pozyskiwać wartościowych kandydatów na pracowników, ponieważ przedsiębiorstwo, które cieszy się dobrą renomą, cieszy się również dużym zainteresowaniem. Chcą w nim pracować zarówno studenci jak i osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe.

Podjęcie takich działań może skutkować tym, że przedsiębiorstwo będzie wyróżniało się na tle innych organizacji i będzie zatrudniało osoby, które posiadają bardzo dobre kompetencje i umiejętności, co oczywiście przełoży się na efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Budowanie pozytywnego wizerunku, po to, aby pozyskiwać nowych klientów jest bardzo ważne, jednak docieranie do swoich potencjalnych pracowników również odgrywa znaczącą rolę. Aby móc skutecznie prowadzić employer branding konieczne jest zaplanowanie swoich działań, a to znaczy, że prowadzona komunikacja powinna być jasna i powinna docierać do osób, które przedsiębiorstwo chce rekrutować.

W jaki sposób można podzielić employer branding?

Employer branding można podzielić na ten, który prowadzony jest wewnątrz przedsiębiorstwa oraz na zewnątrz.

  • wewnętrzny employer branding – ten rodzaj employer brandingu skupia się na pracownikach, którzy są już zatrudnieni w organizacji. Firma stara się wówczas wprowadzić miłą atmosferę do przedsiębiorstwa, a także daje swoim pracownikom możliwość rozwoju i sprawienie, że pracownicy nie będą tylko zajmować się pracą, ale utożsamiać się z przedsiębiorstwem. Można wówczas powiedzieć, że staną się oni ambasadorami przedsiębiorstwa co jest jednym z najlepszych sposobów na promocję firmy.
  • zewnętrzny employer branding – tutaj firma stara się zbudować dobrą renomę tak, aby móc pozyskiwać jak najlepszych pracowników.

Warto połączyć oba rodzaje employer brandingu, trzeba bowiem dbać zarówno o swoich obecnych pracowników jak i starać się zwracać uwagę potencjalnych kandydatów, ponieważ dzięki temu firma będzie posiadała osoby mocno zaangażowane w działania przedsiębiorstwa i takie, które będą z firmą, utożsamiać się, a co więcej promować ją.

Czy employer branding jest drogi?

Firmy często zastanawiają się czy prowadzenie działań związanych z employer brandingiem są drogim rozwiązaniem oczywiście wszystko będzie zależało od przedsiębiorstwa oraz jakie działania w ramach employer brandingu organizacja zdecyduje się podjąć. Zwykle koszt takich działań to około 20000 zł. Kwota ta będzie też bardzo często zależała od wielkości firmy oraz tego jakie cele chce ona realizować. Warto jednak podkreślić, że jest to inwestycja, która na pewno zwróci się i dlatego właśnie warto inwestować w swój wizerunek.

na czym polega employer branding

Pracuj z ekspertami, czyli wybieramy najlepszą agencję marketingową w kraju

Wybór agencji marketingowej, nie jest zadaniem łatwym, ponieważ w sieci i ogólnie na rynku takich firm jest bardzo dużo, dlatego też często przedsiębiorstwa chcące skorzystać z ich usług mają duży problem, aby zdecydować się na, agencję, która będzie kreatywna i która zaproponuje najlepsze rozwiązania. Każda organizacja będzie też miała inne oczekiwania względem agencji warto jednak przed wyborem firmy do współpracy zapoznać się z jej portfolio, ponieważ dzięki temu można zobaczyć czy wcześniejsze prace, które wykonała agencja wpasowują się w gust organizacji. Warto również oczywiście pytać, tak aby uzyskać jak najwięcej odpowiedzi na nurtujące pytania, można wtedy zmniejszyć ryzyko wyboru podmiotu, który nie będzie dopasowany do wartości i oczekiwań firmy.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *