Opisy produktów i kategorii w sklepie: można, a może trzeba je mieć?

Wielu właścicieli sklepów podchodzi niechętnie do opisów produktów. Po co opisywać młotek czy ryzę papieru? Co można o nich napisać? Czy nie wystarczy zdjęcie i parametry produktu?

Co dają opisy produktów i kategorii w sklepie on-line?

Twoi klienci prawdopodobnie stoją przed olbrzymim wyborem, gdy szukają produktu czy usługi. Przeglądają dziesiątki przedmiotów, zanim coś kupią. Jaka jest rola opisu produktów w tym procesie?

  • Sklep, w którym produkty są szczegółowo opisane, wzbudza większe zaufanie. Widać, że przedmioty nie znalazły się tam na zasadzie przypadku, a sprzedający wie, co sprzedaje.
  • Opisy, grafika i zdjęcia na stronie sklepu składają się na doświadczenie, a dla wielu klientów to ono jest najważniejsze. Coraz więcej osób woli kupić pięknie opisany i zapakowany produkt, choć w innych sklepach są tańsze, ale bez magicznej
  • W przypadku produktów droższych udowodniono, że klienci niechętnie dokonują zakupu, gdy mają mało informacji.
  • Wpis na blogu sklepu lub sponsorowany na zewnętrznej stronie, opis kategorii i produktu – to wszystko mogą być elementy lejka sprzedażowego. Klient czyta coraz więcej o produkcie, aż wie już na pewno, czy go potrzebuje.

Jak jeszcze działają opisy produktów i kategorii w sklepie?

Poza wymienionymi wyżej, opisy produktowe mają też inne funkcje.

  • Dzięki słowom kluczowym poprawiają pozycję sklepu w wyszukiwarce – łatwiej go znaleźć;
  • sprzyjają większym zakupom – np. klient z opisu dowie się, z jakim innym produktem powinien używać rzeczy, którą właśnie chce kupić;
  • Udzielają kluczowych informacji – jeśli półka zarwie się, gdy zostanie zbyt mocno obciążona, a nieodpowiednio zastosowany kosmetyk może wywoływać wysypkę, zabezpieczysz się, pisząc o tym wprost na stronie produktu.
  • Oszczędzasz czas – niektóre pytania padają ciągle, przez co tracisz czas, a nawet musisz zatrudnić osobnego pracownika do obsługi klienta. A gdyby tak dane o składzie, rozmiarze, certyfikatach, producencie, wymiarach, wadze i przeznaczeniu były dokładnie wyszczególnione na stronie produktu?

Cena opisów produktów – czy to się opłaca?

Jeśli masz w swoim sklepie setki produktów, możesz łapać się za głowę na myśl o tym, ile to wszystko będzie kosztowało. Do rozważenia:

  • jeśli sprzedajesz meble czy ubrania, które kosztują kilkadziesiąt lub kilkaset złotych za sztukę, to łatwo obliczysz, że opis zwróci Ci się z nawiązką nawet przy pojedynczym zakupie.
  • Tylko rynkowi giganci (a i tak nie wszyscy) mają opisy każdego z tysięcy przedmiotów. Jeśli w Twoim sklepie jest wyjątkowo dużo rzeczy, przygotuj same opisy kategorii. Możesz też sprawdzić, które produkty są Twoimi bestsellerami. Opisz je najdokładniej, bo to one są niejako wizytówką sklepu.

Nadal nie wiesz, jak przygotować swój sklep on-line?  Czasem warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to za Ciebie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *